NET HOLDİNG A.Ş.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizm yatırım grubu olan Merit Turizm Grubu, "Akdeniz’in cennet adası Kıbrıs" için Turizmin gelişmesindeki çalışmalarının şimdi ise 100 milyon yıldan fazla bir süre denizlerimizde varlıklarını sürdüren deniz kaplumbağalarına destek olmak için 2017 yılında yeni bir proje başlattı.

Merit Turizm Grubu, sosyal sorumluluk projesi olarak deniz kaplumbağalarının korunmasını Meritta Projesi kapsamında, toplumsal bilinci güçlendirerek, çocukların deniz canlılarına ve çevreye yönelik duyarlılığını yükselterek ve deniz kaplumbağalarının neslinin gelecek kuşaklara taşınması için çalışmalar yapmaktadır.

Deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik Doğu Akdeniz Üniversitesi’yle yaptığı iş birliğinde, deniz kamlumbağalarının korunması ve farkındalık yaratılması için önemli bir çalışma başlattı. Meritta Projesi kapsamında Caretta Caretta türü deniz kaplumbağaları başta olmak üzere Akdeniz’de yaşayan kaplumbağaların korunmasında önemli adımlar atıldı.

Akdeniz’deki yeşil kaplumbağaların yaklaşık olarak yüzde 30’u ve Caretta Carettalar’ın yaklaşık yüzde 10’u Kuzey Kıbrıs kıyılarına yumurta bırakıyorlar. Chelonia Mydas ve Caretta Carettalar türü deniz kaplumbağaları günümüzde halen avlanmakta, deniz kirliliğinin kurbanı olmakta ve sayıları her geçen gün azalmaktadır.

KKTC’de benzer sorunlarla karşılaşılmakla birlikte, istatistiki veriler son yıllarda gösterilen yoğun çabanın fayda sağladığını ve ülkemiz sularındaki popülasyonun arttığı göstermektedir.

Akdeniz’in en önemli ev sahiplerinden Caretta Caretta (İribaş Deniz Kaplumbağası) ve Chelonia Mydas’a (Yeşil Deniz Kaplumbağası) her türlü desteği vermek için Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi Sosyal Sorumluluk Projesi, hayata geçirildi. Kuzey Kıbrıs Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın onayı ile faaliyete geçen proje, deniz kaplumbağaları için her türlü desteği sağlamaktadır.

Detaylar...