NET HOLDİNG A.Ş.


Net Şirketler Grubu’nun kökeni Net Turizm A.Ş.’de başlayan başarılı girişimcilik hikayesidir. Türkiye turizmindeki kurumsallaşmış organizasyonların eksikliğini gören Besim TİBUK, 100 kadar tercüman rehber ile beraber 1974 yılında kişi başı 500 lira sermaye ile Türk turizmine daha yaygın bir hizmet vermek amacıyla Net Turizm A.Ş.’yi kurmuştur. Çok ortaklı bir girişim olan Net Turizm A.Ş., bugün sermaye piyasalarında ulaşılan halka açıklık kavramının ilk örneklerinden birini oluşturmuştur.

Rehberlere Çağrı Mektubu...

Yeni bir anlayışla bir araya gelen girişimci ortaklar grubu, o güne kadar küçük bireysel işletmeler halinde faaliyet gösteren turistik eşya mağazalarından farklı olarak, büyük ölçekli ve kurumsal bir yapı altında çalışan ilk mağazalarını İstanbul’un tarihi ve turistik Nuruosmaniye semtinde açtılar. Net Turizmin bu girişimi sayesinde ülkemizi ziyaret eden turist gruplarına, kurumsal bir altyapısı bulunan satış mağazalarında kaliteli, ciddi ve güvenli alışveriş olanakları yaratıldı. Satışı yapılan ürünlerin garantili ve eve teslim organizasyonu gibi ilkler NET tarafından gerçekleştirilmiş ve ülkenin imajını en üst düzeye çıkarmıştır.

İlk mağazayı kısa aralıklarla ülkenin tarihi ve turistik yörelerinde açılan diğerleri izledi. Kuşadası, Pamukkale, Kapadokya, Antalya, Bodrum, Marmaris mağazalarının başarısı Net Turizm A.Ş.’nin kurucularını turizmin diğer alanlarına da yatırım yapmaya teşvik etti ve zaman içinde halı dokuma, turistik yayıncılık ve mücevher üretimi alanlarında da yatırımlar yapıldı.

Bu şirketin genişleyen faaliyetleri sonunda, 20 Ocak 1981 yılında 60 milyon TL sermaye ile Net Holding A.Ş. kuruldu.

Net Holding A.Ş. çok kısa sürede turizm sektörüne yepyeni bir anlayış getirdi ve gerçekleştirdiği öncü yatırımlarla, ülkemizin var olan turizm potansiyelini bilinçle değerlendirdi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Net Holding A.Ş.; grup şirketlerinin faaliyetlerini koordine etmekte, planlama ve denetim işlevlerini yerine getirmektedir. Ayrıca grup şirketlerinin her türlü mali, idari ve hukuki konuda gereksindiği koordinasyonu sağlamakta, yönlendiricilik görevini üstlenmektedir.

Grup zaman içerisinde, otel ve casino işletmeciliği, finans, gümrüksüz (duty-free) mağaza işletmeciliği, inşaat, tarihi yapı restorasyonu, lüks araç kiralama, otopark işletmeciliği, yayıncılık, gayrimenkul geliştirme, müzik ve multimedya mağazaları ile cafe zinciri işletmeciliği gibi alanlarda gelişimini sürdürdü ve yurt dışında da yatırımlar yaptı.

Bu gelişmeler devam ederken; Kuruluşumuzda ticari ilişkiler üzerine yaygınlaşan grup faaliyetleri, yatırım faaliyetlerine dönüşmüştür. Kuruluşundan bu yana kelimenin tam anlamıyla “Halka Açık” bir şirket olan Net Holding A.Ş. AŞ’nin hisselerinin tamamı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na kote’dir ve hisselerinin %100’e yakın kısmı halka açıktır.

Net Grubu, faaliyet gösterdiği sektör özelliği nedeniyle yabancı yatırımcılar ile de çok yakın çalışmış ve yabancı sermayenin ülkemize girmesi için büyük çaba sarf etmiştir. Uluslararası otel işletmeciliği şirketi Ramada International, 1987 yılında, İngiliz Allders Duty Free şirketi de 1995 yılında yaptığı ortaklıklar ile Türkiye’ye yabancı yatırımcıların gelmesini sağlamıştır. Antalya Havaalanı’nın tek duty-free işletmesini yapan Net Mağazacılık şirketine daha sonra sırasıyla Swissair ve ardından İtalyan Pam ve Stefanel gruplarının ortak girişimi olan ve dünya ölçeğinde duty-free mağaza işletme şirketi olan Nuance International ortak olmuştur.

Grubunun bu ticari ortaklıklarının yanında bir borsa şirketi olarak hisseleri uluslararası birçok fon tarafından satın alınmıştır. Net Şirketler Grubu, kurulduğu günden beri, turizmde öncü ve örnek olmuş, bu anlayış ile ticari faaliyetleri yanında ülkemize birçok eser kazandırmıştır.